R40-SGUIDE
R40 8 ft Roller Track PVC Plastic Straight Guide
  • Maintains container alignment on R40 conveyor rails
  • ESD-safe black PVC construction
  • Compatible with 1 1/16 in (28 mm) pipe and joint systems
  • Ideal for long flow racks with uneven floors
Custom Quantity
Total Qty: 1
Columbia City (IN): 309
Los Angeles (CA): 3
312 units in stock Location details
Key Features
  • Seamless Integration – Compatible with 1 1/16 in (28 mm) pipe and joint systems, allowing easy incorporation into existing structures.
More Information
Color Black
Box Quantity 6
Length 96 in (2438 mm)
Height 1 9/16 in (40 mm)
Width 1 13/16 in (46 mm)
Material Thickness 2.5±0.2 mm
Weight (kg/lbs) 5.282 lb (2.40 kg)
Box Dimensions Plastic packaging 96 X 7 X 5 in (2438 mm X 178 mm X 127 mm)
Compatible brand Creform, NIS, C Tek, Fastube
Non Compatible Brand Trilogiq
Primary Material PVC
Temperature Resistance -4°F to 104°F (-20°C to 40°C)