R40-CGUIDE
R40 8 ft Roller Track Central PVC Plastic Guide
  • Ensures straight container movement on conveyors
  • 96-inch black PVC guide with ESD properties
  • Compatible with 1 1/16 in (28 mm) pipe systems
  • Ideal for central alignment in flow racks
Custom Quantity
Total Qty: 1
Columbia City (IN): 527
Los Angeles (CA): 518
1,045 units in stock Location details
Key Features
  • Electric Conductivity (ESD)
  • Ensures Straight Container Movement
  • Compatibility with 28 mm Systems
    Compatible with standard 1 1/16 in (28 mm) pipe and joint systems, the R40-CGUIDE integrates seamlessly into existing modular structures without the need for special adapters.
  • Easy Installation with R40 Mounts
  • Durable PVC Construction
More Information
Color Black
Box Quantity 6
Length 96 in (2438 mm)
Height 2 3/4 in (70.5 mm)
Width 1 9/16 in (40 mm)
Material Thickness 2.5±0.2 mm
Weight (kg/lbs) 5.50 lb (2.50 kg)
Box Dimensions Plastic packaging 96 X 7 X 5 in (2438 mm X 178 mm X 127 mm)
Compatible brand Creform, NIS, C Tek, Fastube
Non Compatible Brand Trilogiq
Primary Material PVC
Temperature Resistance -4°F to 104°F (-20°C to 40°C)