8" Rigid Plate Caster
- 1200 lb (500 kg) loading capacity
- 2.5 mph maximum speed
- Polyurethane wheel thread for smooth push
- Maintenance-free sealed bearings
The Ergonomic 8'' Fix Plate-Mount Caster is ideal for heavy-duty applications where fixed-direction movement is required. Its polyurethane (PU) wheel thread reduces push/pull forces and resists debris, oil, and grease, ensuring a smooth, ergonomic operation.
Its sealed precision ball bearings are maintenance-free, providing long-lasting, smooth performance in tough environments.
With a load capacity of 1200 lb (500 kg), this caster is built with a 5 mm thick steel fork and a durable top plate. It’s compatible with Flexpipe's Square Series metal framing, making it suitable for a variety of industrial applications where manual carts are pushed in a straight line.
For secure installation, this caster requires the following hardware (not included):
| Box Quantity | 8 |
|---|---|
| Height | 9.5 in (240.5 mm) |
| Width | 2 in (50 mm) |
| Weight (kg/lbs) | 10.2 lb (4.65 kg) |
| Box Dimensions | Cardboard box of 18 X 11 X 12 in (460 X 280 X 300 mm) |
| Common Usage | Manual hand push cart such as WIP carts, Kitting carts, Transport carts |
| Primary Material | Red Polyurethane (PU) for wheel thread |
| Secondary Material | 3/16'' (5mm) thick steel for caster bracket |
| Temperature Resistance | -22°F to 158°F (-30°C to 70°C) |
| Frequency of Use | Medium |
| Electric Conductivity (ESD) | No |
| Loading Capacity | 1200 lb ( 500 kg) |
