SKU
2718
6" HD FLANGE MOUNT CASTER, RIGID,BLUE POLY WHEEL, 1500# CAPACITY
• Works with 80/20 and Flexpipe Framing Systems
• Made for Higher Loads and Smooth Rolling
• Max Load Capacity (Stationary): 1,500 lbs
• Max Towing Speed: 1400 lbs @ 3 mph (4.8 kmh)
• Temperature Rating: -40° to 180° Farenheit
• Wheel Style: 6” Diameter x 2” Wide Crowned
• Wheel Durometer: 85 Shore A
• Designed for Towing Applications
• Bearing Type: 6203 Sealed Precision Ball Bearing for Low Friction, High Speed, Low Maintenance
USD$100.54
(USD$100.54 each)
Total Qty:
1
Columbia City (IN):
26
Los Angeles (CA):
0
26 units in stock
Location details
• Works with 80/20 and Flexpipe Framing Systems
• Made for Higher Loads and Smooth Rolling
• Max Load Capacity (Stationary): 1,500 lbs
• Max Towing Speed: 1400 lbs @ 3 mph (4.8 kmh)
• Temperature Rating: -40° to 180° Farenheit
• Wheel Style: 6” Diameter x 2” Wide Crowned
• Wheel Durometer: 85 Shore A
• Designed for Towing Applications
• Bearing Type: 6203 Sealed Precision Ball Bearing for Low Friction, High Speed, Low Maintenance
| A | 4.500” (114.30mm) |
|---|---|
| B | 3.625” (92.07mm) |
| C | 3.000” (76.20mm) |
| D | 4.000” (101.60mm) |
| E | 3.000” (76.20mm) |
| F | 2.625” (66.67mm) |
| G | .420” (10.67mm) |
| H | 7.500” (190.50mm) |
| J | 6.000” (152.40mm) |
| Box Quantity | 1 |
| Height | 7.5in (190,5mm) |
| Width | 2 in (50 mm) |
| Weight (kg/lbs) | 4.800 lb (2,177 kg) |
| Primary Material | Blue Polyurethane Wheel on Aluminum Core |
| Electric Conductivity (ESD) | No |
| Loading Capacity | 1500 lb (680 kg) |
×
