SKU
F-A858
Self drilling screws #8 x 5/8" to solidify joints
- Eliminates pre piercing
- Ideal to reinforce joint sets
- ESD compatible
CDN$0.09
(CDN$0.09 each)
Total Qty:
1
Farnham:
50114
50114 units in stock
Location details
The F-A858 is a torx-head self-tapping screw with the added feature of a drill point. No need to pre-pierce with a drill bit.
Use it to attach practically every accessory that is installed on a pipe or a joint set, often used to reinforce joint sets when necessary.
We recommend keeping these in stock at all times.
Installation Steps:
See the installation steps tab to view how to assemble this screw.
Technical Information:
This screw is fixed using a #2 square head bit.
| Box Quantity | 100 |
|---|---|
| Weight | 1.870 lb (0.850 kg) |
| Box Dimensions | Cardboard box of 2 1/2 X 2 3/4 X 1 3/4 in (64 mm X 70 mm X 45 mm) |
| Common Usage | Reinforce joint sets |
| Compatible brand | Flexpipe, Creform, Fastube |
| Non Compatible Brand | Trilogiq |
| Primary Material | Galvanized steel |
| Temperature Resistance | 40°F to 572°F (-40°C to 300°C) |
| Frequency of Use | High |
| Electric Conductivity (ESD) | Yes |
- Ensure you have the following parts:
- 1x Joint set of your choice
- 1x F-A858
- 2x 28mm pipes of your choice
- 1x Drill with #2 square head
- Align screw with corresponding hole
- Use drill to drive screw through, DO NOT overtighten to avoid snapping head off.
