SKU
3931
15 & 40 Series M6 Standard Drop-in T-Nut
- Loads either from the profile ends or side, which is helpful for applications where the ends are inaccessible
- It has ridges that bite into the profile surface, creating a strong connection
CDN$1.79
(CDN$1.79 each)
Total Qty:
1
The standard drop-in T-nut is a fastening option that loads either from the profile ends or side, which is helpful for applications where the ends are inaccessible. It has ridges that bite into the profile surface, creating a strong connection. The standard drop-in T-nut is available with options in size, material, thread, and finish.
| Series | 15 Series, 40 Series |
|---|---|
| Material | Steel |
| Finish | Zinc |
| Color | Bright |
| Weight | 0,006 |
| A | .620" |
| B | .305" |
| C | .308" |
| E | .059" |
| F | .180" |
| G | .239" |
| D (Thread) | M6 X 1.0 |
×
